‘ବିଜେପି-ଦ୍ରୋହ’ ନୂଆ ‘ଦେଶ-ଦ୍ରୋହ’ !

FMODIA.IN 02-03-2020
Is ‘BJP-betrayal’ a new ‘country-betrayal’?

ଜଗଦାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ

ସଂପାଦକ,ଫାଷ୍ଟମେଲ

(FMODIA.IN) - କହ୍ନେୟାକୁମାରଙ୍କବିରୋଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲାର ବିଚାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏକ ନୂଆ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଜାତୀୟତା ପ୍ରମାଣ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନଦେଶକୁ ଆଘାତ କରୁଛି ।ବର୍ତ୍ତମାନ. ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ସମାଲୋଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ | କାରଣ

କାରଣ ଦେଖନ୍ତୁ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମାମଲାରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗରେ ଏବେ କହ୍ନେୟାକୁମାରଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ।କହ୍ନେୟା ଜେଏନୟୁରେ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ।ଏଥିପାଇଁ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁଦେଶ ଦ୍ରୋହ ମାମଲାରେ ଜଡିତ କରାଯାଇଛି ।

ଗତ 2016 ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କହ୍ନେୟାଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ।ଏହାକୁ ନେଇ ବିବିନ୍ନ ମହଲରେ କଟୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । କହ୍ନେୟାକୁମାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପି ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଚିଦାମ୍ବରମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଆଇପିସିର ଧାରା 124A ଏବଂ 120B ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅପରାଧ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ କହ୍ନେୟାକୁମାର ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମଞ୍ଜୁରୀକୁ ମୁଁ ଜୋରଦାର ନାପସନ୍ଦ କରିଛି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଅନୁରାଗ କାଶ୍ୟପ ମଧ୍ୟ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଏକ ଟୁଇଟ୍ରେ ପଚାରିଥିଲେ କିଟ୍ ମାଇ ବାଇକ୍?

ଏହାସହ ପୂର୍ବତନ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର ଉମର ଖାଲିଦ ଏବଂ ଅନୀରବାନ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବତନ ଜେଏନଏସୟୁ ନେତା କହ୍ନେୟାକୁମାର ବିଧାନସଭା ନୀତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଦ୍ରୋହ ବିଜେପିର ପ୍ରତିଶୋଧର ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ମନେହୁଏ କାରଣ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଅଭିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ସ୍ଲୋଗାନ କିମ୍ବା ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ସମର୍ଥକ ଜପ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । କେବଳ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଡୁଆରେ ପକାଇବାକୁ ହିଂସାତ୍ମକ, ଅତ୍ୟଧିକ ଉଦ୍ୟମ ମାମଲାରେ ଏହା ଏପରି ଅଭିଯୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଅସନ୍ତୋଷ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ସହିତ ଜଡିତ ମାମଲା ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବ ନାହିଁ । ଅସନ୍ତୋଷକୁ ଦମନ କରିବା କିମ୍ବା ରାଜନୈତିକବିରୋଧୀଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆଇନର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।