ଟିକ୍ ଟକ୍ ସମେତ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନିଷେଧାଦେଶ

FMODIA.IN 29-06-2020
government banned 59 Chinese apps, including Tik Tok

(FMODIA.IN) -ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ, ଚୀନ୍ ଆପ୍ ଡାଟା ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ସମସ୍ୟା ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବାରଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ସରକାର ଆଜି ଟିକ୍ ଟକ୍ ସମେତ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଅଣ-ମୋବାଇଲ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍-ସକ୍ଷମ ଉପକରଣରେ ଏହି ଆପଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସାଇବର ସ୍ପେସର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବ ଏବଂ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବ।

ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଘୋଷଣା କରି ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି : ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମର ଧାରା 69 A ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଶକ୍ତି ପ୍ରୟୋଗ କରି ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସୂଚନା ପ୍ରବେଶକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା) ନିୟମାବଳୀ ସହିତ ପଠାଯାଇଛି।ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି 59 ଟି ଆପସକୁ ବ୍ୟାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରେ ଅିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା କିଛି ଆପର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହ ଗୋପନୀୟତା ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ (CERT-IN) ମଧ୍ୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଠାରୁ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଗୋପନୀୟତା ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ପାଇଥିଲା ।