ଭାରତ - ଚୀନ୍ ବିବାଦ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସ୍କୁଲ ଘର ଖାଲି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

FMODIA.IN 29-06-2020

ଜମ୍ମୁ , 29 ଜୁନ୍ :ଲଦାଖରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସରକାର ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଷ୍ଟକ୍ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଖାଲି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ରବିବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସରକାର ଦୁଇଟି ପୃଥକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଥମତଃ କାଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଷ୍ଟକ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାନ୍ଦରୱାଲରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ କୋଠାକୁ ଖାଲି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କାଶ୍ମୀରର ଗାନ୍ଦରୱାଲ ଜିଲ୍ଲା ଲଦାଖର କାରଗିଲ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଥି ସହ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ।

ଏକ ବୈଠକରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଲେଫ୍ଟନାଂଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଉପଦେଷ୍ଟା ଉପତ୍ୟକାରେ ଏଲପିଜିର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଷ୍ଟକ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଦେଇଛନ୍ତି । ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି । ଖାଦ୍ୟ, ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଗ୍ରାହକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାସ୍ ହୋଇଥିବା ଆଦେଶରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏଲପିଜିର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଷ୍ଟକ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ଦୁଇମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରିବ । ତୁଷାରପାତ କିମ୍ବା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ସଡ଼କ ଅବରୋଧର ଭୟଙ୍କର ବିପଦ ରହିଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣତ ଅତ୍ୟଧିକ ଶୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏପରି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଗାନ୍ଦରୱାଲ ଜିଲ୍ଲାର ୧୬ ଟି ସ୍କୁଲ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୋଠା ଖାଲି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅମରନାଥ ଯାତ୍ରା -୨୦୨୦ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀଗୁଡିକର ରହିବା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ୍ ।