BIG NEWS
କରୋନା ପାଇଁ ୨୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
Breaking News

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଭିଡ-19 ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ

FMODIA.IN 25-03-2020
The first Made in India Covid-19 test kit in the country is ready

(FMODIA.IN) - ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ପୁଣେର ମୋର ଲ୍ୟାବ ଡସକଭରୀ ସଲ୍ୟୁସନ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ କୋଭିଡ -19 ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରିଛି | ଏହି କିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀର କହିବାନୁସାରେ, ଗୋଟିଏ କିଟ୍ ପାଇଁ 80 ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଏବଂ ଏହା ସହିତ 100 ରୋଗୀ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ |

ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା କିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ କିଟ୍ ତିଆରି କରିପାରିବ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି |

କମ୍ପାନୀର ବୈଜ୍ଞାନିକ ରଣଜିତ ଦେଶାଇ ଏହି ନୂତନ ଆବିଷ୍କାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆମେ ଦେଶରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ କିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବା। ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କିଟ୍ ତୁଳନାରେ ଏହି କିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଚାରି ଗୁଣ କମ୍ ଅଟେ। ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ 100 ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବ | ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ଦିନରେ ଏକ ଘରୋଇ ଲ୍ୟାବରେ କରୋନାର ଏକ ହଜାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ | ସମ୍ପ୍ରତି, ହାରାହାରି, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏକ ଲ୍ୟାବରେ 100 ଟି କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସିଡିସିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ଏହା ରେକର୍ଡ ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ଖବର ପଠାନ୍ତୁ

ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଥିଲେ ହ୍ବାଟସ ଅପ ନମ୍ବର9337933340ରେ ପଠାନ୍ତୁ ଆମର ମେଲ ଆଇଡି:news@fmodia.in