ବାର୍ସିଲୋନା 9,000 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଇତିହାସିକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

FMODIA.IN 07-07-2020
Barsilona-9000 Goals

ଭିଲିଆରଏଲ୍, 07 ଜୁଲାଇ : ପେସାଦାର ସ୍ପେନୀୟ ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ବାର୍ସିଲୋନା ରବିବାର ଦିନ ଲା ଲିଗାରେ ଭିଲାରିଆଲକୁ 41 ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଏକ ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି | ଭିଲିଆରଏଲ୍ ଉପରେ ବିଜୟ ସହିତ ବାର୍ସିଲୋନା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ 9,000 ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିବାର ଇତିହାସିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି |

ଦୁଇଥର ଲା ଲିଗା ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବାର୍ସିଲୋନା 5 ଏପ୍ରିଲ 1909 ରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଫିସିଆଲ୍ ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟର 111 ବର୍ଷ ପରେ ବାର୍ସିଲୋନା ସେମାନଙ୍କର 9,000 ତମ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଛି |

କ୍ଲବ ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଧିନାୟକ ତଥା 6 ଥର ବଲନ ଡିର ବିଜେତା ଲିଓନେଲ ମେସି କ୍ଲବ ପାଇଁ 630 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। କ୍ଲବ ପାଇଁ 232 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିବା ମେସିଙ୍କ ପରେ କେସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। କୁବାଲା ଏବଂ ଲୁଇସ୍ ସୁଆରେଜ୍ ମିଳିତ ଭାବେ 194 ଗୋଲ୍ ସହିତ ତିନି ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି। 2011/12 ସିଜନରେ ବାର୍ସିଲୋନା ମୋଟ 190 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିବାବେଳେ 2015 ରେ କ୍ଲବ 1804 ଗୋଲ ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର କରିଥିଲା।

କ୍ଲବର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏହି 9,000 ଗୋଲ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲିଗ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଆସିଛି।

ଲିଗ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସର୍ବାଧିକ 6,165 ଗୋଲ୍ ଦେଇଛି, କୋପା ଡେଲ୍ ରେ 1,474 ଗୋଲ୍ ଏବଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଲିଗରେ 543 ଗୋଲ୍ ଦେଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି କ୍ଲବରେ ୟୁରୋପୀୟ କପ୍ ରେ 178, ୟୁଏଫ୍ କପ୍ ରେ 149, ମେଳା କପ୍ ରେ 141, ୟୁରୋପୀୟ କପ୍ ରେ 87, ସ୍ପେନ୍ ସୁପର କପ୍ ରେ 75, ଲିଗ୍ କପ୍ ରେ 39, ପିରେନିସ୍ କପ୍ ରେ 39, ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଲିଗ୍ ରେ 23, କ୍ଲବ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ରେ 23 ରହିଛି। , ୟୁରୋପୀୟ ସୁପର କପରେ 17, ସ୍ପେନ କପରେ 16, ଲାଟିନ୍ କପରେ 12, ଇଭା ଦତ୍ତାର୍ଟ କପରେ 5, ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ କପରେ 1 ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମ୍ୟାଚରେ 7 ଗୋଲ। ବାର୍ସିଲୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଲା ଲିଗା ଟାଇରେ ଗୁରୁବାର ଜୁଲାଇ 9 ରେ ଏସପାନିଆଲ୍କୁ ଭେଟିବ | ଲା ଲିଗା ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲରେ ବାର୍ସିଲୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।